Nene Tetteh Odorkor Tuumeh I

Nene Tetteh Odorkor Tuumeh I

Omanhene Of Yilo Krobo Traditional Area

Phone: (123) 456-7890
Email: yilo_krobo@easternchiefs.org

  • HISTORY
  • REGAL LIST
  • LIST OF GAZZETTED CHIEFS AND THEIR STATUS
  • HISTORY OF THE TRADITIONAL AREA

    The people of Yilo-Krobo with their paramountacy at SRA- Somanya, belong to the Ga-Adangme set-up of southern Ghana. They are predominantly peasants scattered all over Ghana.

    The people trace their history from Ancient JUDA as the of their birth.However they were forced to migrate to their present location as a result of the MOHAMMED WAR that erupted in 640 AD. The war was so intense that the people decided to flee the war as they were not prepared to abandon their Jewish tradition to ISLAM.

    They first settled in the then SONGHAI EMPIRE. From there they came to the MALI EMPIRE and settled briefly at TIMbuktu. As the wars were ragging , and peace-loving as they were, they decided to move south to the then GANA EMPIRE through the now Republic of CHAD and settled briefly at LE IFE in Nigeria. From ILE IFE they moved to SEME in the then Republic of Dahomey (Now Benin) where they were crossed-over a river by a crocodile as they could not determine the depth of the river. This therefore culminated in the use of a crocodile in their emblem.

    From Benin they travelled further northwards to TOGOLAND where they met KLOWEKI the Dipo Chief Priestess. As life was beginning to be peaceful, there erupted yet another war and this forced them to scatter with some going through ASHANTI to DENKYIRA where the accolade KROBO-DENKYIRA was crafted.

    Others went through western Togoland and settled at AGBOZUME in the now Volta Region: they left AGBOZUME to a place called TORGODO PLAINS which later became LORLORVOR PLAINS. While leaving AGOZUME some were left behind especially the pregnant women with the hope of following later; but this was not to be; so till date, the people left behind perform most of the Krobo Cultures and name their children after their ancestors.

    On Reaching the TORGODO PLAINS they, with other Dangme tribes namely, SHAI, OSUDOKU, NINGO, PRAMPRAM, ADA, KPONE decided to settled and live in peace the rest of their lives there.

    Later there was another inter-tribal conflict which forced them to part company with each tribe looking for a safe haven as it was a century of wars.

    The people of Yilo-Krobo found the Krobo Mountain very safe and comfortable and move from the TORGODO PLAINS which was later LORLORVOR PLAINS (the end of peace in Ewe) to the Mountain for the needed security from the wars.

    Later those who went through Ashanti, Denkyira and Akyem-Maase also joined them on the Hills

    For over Four Hundred years they lived and farmed on the Hills and its surrounding place until on SATURDAY 4th JULY, 1892, the colonial governor-GOVERNOR GRIFFITH rallied the Gold-Coast army to forcibly eject them amid the firing of rifles and canons with no proven charge that they were not paying tax and rather dealt in human sacrifices. This was under the then Konor (Paramount Chief) NENE PADI KETEKU AKROBETTOE I.

    1. Nene Tetteh Odorkor Tuumeh I (Acting President)
    2. Manye Korlekuor Adjado II (Paramount Queen mother)
    3. Nene Akpasu Azza (Divisional Chief)
    4. Nene Tei Kofi Padi (Wosematse)
    5. Nene Obutey Odoi-Narh ( Sub-Chief)
    6. Nene NerteyDuamro III (Sub-Chief)
    7. Narh Nanor Odjidji I (Sub-Chief)
    8. Manye Korkor Attamah Klibi I (Manye)
    9. Asafoatse Obieku III (Asafoatse)
    10. Nene Narh Adamnor Okrah III (Asafoatse)
    11. Manye Nuerki Yomigi II (Asafoatse)
    12. Nana Awo Kosi Otinor I( Sawpo Manye)
    13. Asafoatse Narh Kroli IV ( Asafoatse)
    14. Manye Dede Yomoh I ( Asafoatse Manye)
    15. Nene Aklo Sackey II ( Divisional Chief)
    16. Kwawisi Ankrah III ( Senior Sub-chief)
    17. Nene Ayerteye Ayiboku (Divisional Chief)
    18. Nene Narh Ogbordjor Agbo III (Divisional Chief)
    19. Minta Huyor I ( Asafoatsengwa)
    20. Angmortey Dortor (Sub-Chief)
    21. Agbosu Tetteh Korley (Konor – Atofo)
    22. Asafoatse Opoku Amooh Oble Gimah III (Sub-Chief)
    23. Nene Tetteh Agbodjaloo-Ohene III (Sub-Chief)
    24. Nene Tei Dum IV ( Sub-hief)
    25. Nene Kwesi Attikpo (Sub-Chief)
    26. Nene Tamatey Tsutsu Akromah II (Sub-Chief)
    27. Nene Kwao Boafo Aflo (Sub-Chief)
    28. Narh Plotey Agbogblah IV (Sub-Chief)
    29. Nene Terkper Osabutey ( Sub-Chief)
    30. Ayertey Duamoru (Sub-Chief)
    31. Awuku Appa II (Sub-Chief)
    32. Nene Korboe Okumka III (Asafoatsengua and Djasetse)
    33. Doku Akorbli II ( Wetso Mantse)
    34. Nene Kwesi Asogla II (Asafoatse)
    35. Korleekuor Adjado Ologo (Queen Mother)
    36. Tei Amanor Kodiaga II (Asafoatsengua)
    37. Obu Nartey VI (Asafoatsengua)
    38. Adamtey Nitse Owusu Banahene III (Snr. Sub-Chief)
    39. Otseamengua Narh Attamah II (Otseamengua)
    40. Asafoatse Tsutsu Akroma III (Asafoatse)
    41. Asafoatse Teye Abordo II ( Asafoatse)
    42. Ohene Agbodjialu IV( Snr. Sub-Chief)
    43. Nene Terkpertey Akusum III ( Manklalo)
    44. Nene Kweku Wayoe Adjirackor II (Sub-Chief)
    45. Otseamengua Tetteh Amakwata (Otseamengua)
    46. Nene Aneti Agor III ( Divisional Chief)
    47. Asafoatsengua Kojo Lawer ( Sub-Chief)
    48. Djasetse Tetteh Aplerku (Sub-Chief)
    49. Manye Ladjer Amitor III (Sra-Langmasi)
    50. Manye Narkie Obufio II (Manye)
    51. Manye Dede Yomor
    52. Manye Tette kie Badjo I ( Yokono)
    53. Manye Yomle Narh Gbedee (Nyewer-Kplande)
    54. Manye Yomi Gin
    55. Asafoatse Narh Dau Adogli
    56. Manye Dede Teiko Akusum III (Takporm)
    57. Manye Kosi Otinor
    58. Manye Dede Narko
    59. Asafoatse Tetteh Avi
    60. Manye Akosua Adido
    61. Manye Dede Buajor
    62. Asafoatsengua Tei Osonoba
    63. Asafoatse Tei Nanor
    64. Manye Mamiyo Banahene
    65. Manye Adamkuor Okla II (Okperlowe)
    66. Asafoatse narh Dedu
    67. Manye Dede Sourn
    68. Manye Ladjer Kooko
    69. Asafoatse Narteh Norga
    70. Asafoatse Ablodo II
    71. Asafoatse Blaso Boafo
    72. Manye Afingor Abordo II (Bunase)
    73. Asafoatse Tetteh Odompleh
    74. Nene Tetteh Agblezee III
    75. Asafoatsengua S.D.A. A. Dika III
    76. Manye Nyengor Azogla
    77. Nene Oklepeme Nuer Anorbaahsasraku II
    78. Yeiwiamanye Dede Sangmorkie ( Bornya- Sawer)
    79. Manye Dede Nako I
    80. Yewoamanye Yohunor
    81. Asafoatse Wetu I ( Obawalenya)
    82. Asafoatse Keney Madja I (Ogome)
    83. Asafoatse Tetteh Dompreh III ( Agvenya)
  • OUR TOWN
  • HISTORIC ACHIEVEMENTS
  • FUNCTIONS
  •  

    NAME OF THE TRADITIONAL SEAT

    SRA     –           Somanya

    NAME OF TOWNS IN THE TRADITIONAL AREA

    1. NKURAKAN
    2. APESUA
    3. AMAGANYA
    4. ABREWANKOR
    5. LABOLABO
    6. AZZA
    7. ABUABO
    8. HUHUNYA
    9. SIKABENG
    10. OTERKPORLU
    11. ONUMAKO
    12. OBENYEMI
    13. BOTI
    14. AKPO
    15. OBAWALE
    16. OPERSIKA
    17. KLO-AGOGO
    18. AHIANKWA
    19. SUTAPONG
    20. OHIAMIKYERE
    21. BRUKUM

Sport

No posts

Relax

No posts

Community

No posts

Culture

No posts